W dn. 6-7.06.2014 dwóch uczniów Michał Adamczyk z kl. III SP oraz Patryk Maciuszek z kl. I gimnazjum brało udział w „Etapie Międzynarodowym Konkursu Programistycznego BALTIE 2014”. Konkurs odbywał się w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wyjechaliśmy w piątek o godz. 14.00. Ze względu na korki na miejsce dotarliśmy dopiero przed 18.00. Po dojechaniu do hotelu udaliśmy się na otwarcie konkursu. Po ceremonii otwarcia i przedstawienia uczestników, którzy byli z pięciu krajów ( Białoruś, Czechy, Słowacja, Belgia, Polska) wróciliśmy do hotelu.

Drugi dzień pobytu od samego początku zapowiadał się bardzo ciekawie. Po śniadaniu pojechaliśmy do Kielniarowej, gdzie odbywały się kolejne etapy ceremonii. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Następnie wszyscy poszli zrobić wspólne zdjęcie. Później uczniowie poszli do pracowni komputerowych, gdzie odbywał się konkurs. Natomiast opiekunowie zostali zaproszeni na dwa spotkania. Pierwsze z nich dotyczyło metod eliminacji stresu. Natomiast drugie prowadził przedstawiciel wydawnictwa „Helion”. Opowiedział o zasobach portalu internetowego www.edukacja.helion.pl oraz korzyściach posiadania e-dziennika (przez 2 lata za 1 zł). Po tych spotkaniach opiekunowie poszli zwiedzać mini-ZOO prowadzone przez WSIiZ w Rzeszowie. Około godz. 14.00 został zaplanowany obiad. Następnie uczniowie poszli zwiedzać laboratoria i mini-ZOO, a dla opiekunów zostały zaplanowane kolejne dwa spotkania (bardzo ciekawe): „Co nam może dać Unia Europejska” oraz spotkanie z p. Bohumirem Soukup, twórcą programów Baltie 3 i Baltie 4.

Poniżej dołączam fragment rozmowy Mariusza Adamczyka z p. Januszem Adamczykiem dotyczący spotkania z p. Bohumirem Soukup.

AM: Co powiesz o panu Bohumirze Soukup’ie?

AJ: Pierwszy raz widzieliśmy się na ogólnopolskim konkursie BALTIE w Gdańsku. Jest on mężczyzną średniego wieku i zajmuje się programowaniem od wielu lat. Idea, która mu przyświeca jest to nauka języka programowania tak samo potrzebne we współczesnym życiu, jak nauka języka angielskiego i matematyki.

AM: Dlaczego pan Bohumir się tym zajął?

AJ: Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy programistów, których notorycznie brakuje. Pan Bohumir mówił, że w szkole uczą historii, matematyki, geografii, fizyki oraz informatyki, natomiast nie uczą programowania, gdzie we współczesnym świecie większość sprzętu i otaczających nas rzeczy wykorzystują tą wiedzę. Można powiedzieć, że otaczające nas urządzenia AGD, RTV czy IT składają się tak jakby z dwóch części. Jedna to jest część widoczna (np. pralka), a druga część niewidoczna czyli programy zawarte w tym urządzeniu(np. w pralce), które pozwalają na uruchomienie i wykorzystanie możliwości tego sprzętu. Praktycznie w gospodarstwie domowym nie ma zaawansowanego sprzętu bez dobrego oprogramowania. Kolejnym przykładem jest smartfon, który bez dobrego oprogramowania jest po prostu zwykłym kawałkiem plastiku. Tak samo można powiedzieć o nowych kuchenkach, lodówkach itp. W globalnym pojęciu i w całej gospodarce programowanie jest potrzebne do uruchomiania, wykorzystywania i oszczędzania energii i produkcji. Nie istniałyby elektrownie, sieci wodociągów czy fabryki samochodów i innych elementów współczesnej gospodarki.

AM: Czym w takim razie jest BALTIE?

AJ: W skrócie BALTIE uczy młodego człowieka jak napisać programy, aby te kolejne programy uruchamiały kolejne urządzenia. Uczy po prostu programowania, dobrego myślenia na programach poprzez zabawę aż po oraz bardziej skomplikowane polecenia. Można to też porównać w uproszczeniu do nauki języka. Na początku poznajemy pojedyncze wyrazy, pojedyncze zdania, które z czasem przekształcają się płynną konwersację. Oczywiście na to potrzeba czasu. To samo dotyczy języka programowania. Pierwsze grupy (młodsze) poznają i tworzą najprostsze programy, a drugie (starsze) potrafią już rozwiązywać bardziej złożone tematy.

AM: Konkursy pana Bohumira patronuje Ministerstwo Edukacji?

AJ: To jest prawda, że pracują z Kuratorium Oświaty pod patronatem prezydenta RP i Ministra Cyfryzacji i Administracji.

AM: Jakie plany na najbliższą przyszłość?

AJ: Trwają bardzo zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Edukacji, aby wprowadzić od nowego roku przedmiot o nauce programowania. Kolejnym wyzwaniem jest, aby jak największą ilość szkół uczestniczyła w konkursie BALTIE. Tak na marginesie w pierwszym konkursie było ok. 500 uczestników, a teraz jest ich ponad 20 000 z kilku krajów.

AM: Czy pan Bohumir stworzył tylko program BALTIE?

AJ: BALTIE jest zbiorem wielu programów. Wykorzystuje pewien schemat w rozumowaniu, uczy myślenia i programowania.

AM: Dziękuję ci Januszu za to wspólne spotkanie i opowieść. Sądzę, że naszych czytelników zainteresuje ten artykuł i większość dzieci będzie brało udział w konkursie BALTIE.

AJ: Ja również dziękuję za miłą atmosferę i do zobaczenia następnym razem

 

Na koniec dnia uczestnicy zostali zaproszeni na zakończenie konkursu. Najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody (drukarki, laptopy, tablety, smartfony). Michał Adamczyk spośród prawie 200 uczestników zajął 26 miejsce, a Patryk Maciuszek 29 miejsce. Gratulujemy chłopcom i życzymy wielu sukcesów w następnym roku szkolnym. Po wyczerpującym dniu szybko wróciliśmy do domu.

Mariusz Adamczyk

Agata Bogusz