Dzień dobry,
Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła akcję specjalną dla placówek edukacyjnych „SOS Ukraina”. Zapraszamy do wzięcia w niej udziału i przesłania tej informacji nauczycielkom i nauczycielom. W akcji może wziąć udział cała placówka lub poszczególne grupy/klasy.

 

Zarejestrować się można tutaj: www.bit.ly/SOS_Ukraina_szkoly. Zapisane placówki otrzymają od nas zestaw materiałów informacyjnych i edukacyjnych.

 


Akcja polega na powiązaniu działań edukacyjnych ze zbiórką na rzecz osób doświadczonych wojną w Ukrainie.

 

Nie prowadzimy zbiórek rzeczowych. Zapraszamy do organizowania zbiórek pieniężnych oraz wpłat na konto: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z tytułem przelewu Ukraina + nazwa szkoły. Prowadzenie zbiórki w placówce edukacyjnej nie wymaga dodatkowych zgód - potrzebna jest tylko zgoda dyrekcji.

 

Pieniądze wykorzystamy na pomoc dla osób, które przybędą do Polski z Ukrainy (w pierwszej kolejności planujemy pomoc psychologiczną, pakiety żywnościowe i higieniczne) oraz na nasze działania w Ukrainie

Można także utworzyć skarbonkę w ramach naszej zbiórki na siepomaga.pl – wtedy można monitorować, ile zebrała Wasza społeczność. Środki automatycznie zostaną przekazane na nasze konto. www.siepomaga.pl/potrzebujacy/pah-ukraina/skarbonki/nowa

 

Prosimy także o udostępnienie informacji o akcji w Państwa mediach społecznościowych:

www.facebook.com/PAHtorun/photos/a.467589929177/10159589530414178


Jeżeli chcecie poświęcić więcej czasu na ten temat i wytłumaczyć na czym polega pomoc osobom dotkniętym kryzysami humanitarnymi, zapiszcie się do programu Wiem i Działam: www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/dla-szkol/wiem-dzialam

Dlaczego nie organizujemy zbiórek rzeczowych?

 

Bardzo dużo osób kontaktuje się z nami z zapytaniem o zbiórki rzeczowe. My ich nie prowadzimy. Koncentrujemy się na zbieraniu pieniędzy, ponieważ pozwala to nam udzielać pomocy szybciej i bardziej adekwatnie do potrzeb. Jest to też tańsze niż sortowanie, magazynowanie i transportowanie zebranych produktów.Dary rzeczowe zebrane w czasie zbiórek nie zawsze odpowiadają potrzebom osób znajdujących się w kryzysowej sytuacji.

Szerzej na ten temat mówimy w naszym podkaście:

www.pah.org.pl/podkast/#zanim-wyslesz-paczke-z-pomoca.

Jeśli rozważasz pomoc rzeczową, zachęcamy do zadania sobie pytań z tej grafiki: https://bit.ly/plakatPAH_paczka


Poruszcie temat wojny z dziećmi i młodzieżą

 

W jednym miejscu zebraliśmy nasze ćwiczenia z Bazgrolników, które dotyczą kwestii wojny i uchodźstwa. Zapraszamy do korzystania.

 

Możesz je pobrać stąd: www.bit.ly/wojna_dzieci.


Polecamy też nasz pakiet plakatów „Wojna i pokój”, który jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji na te tematy. Szczególnie polecamy cichą dyskusję, która pozwala się zaangażować także osobom introwertycznym. Cicha dyskusja to metoda, w której wymiana zdań zachodzi na arkuszu papieru. Osoby uczestniczące pozostają w ciszy, a wszelkie interakcje z pozostałymi osobami zachodzą na plakacie – mogą zadawać pytania, udzielać odpowiedzi, kwestionować to, co napisane lub wyrażać aprobatę. Mogą odwoływać się do tego, co już jest napisane lub zacząć nowe wątki. Ważne, aby wszystko działo się w formie pisanej na dużym arkuszu papieru. W pakiecie są 2 przykładowe arkusze do cichej dyskusji, ale możesz też stworzyć swoje w zależności od potrzeb: www.bit.ly/wojna_pakiet

 

Wsparciem w emocjonalnych rozmowach może być nasz Pomocnik „Moderowanie dyskusji” www.bit.ly/PomocnikPAH_moderowanie


KONTAKT Z NAMI


W razie pytań zachęcamy do korzystania z:

grupy na Facebooku: www.facebook.com/groups/edukacjaPAH

kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kontaktu telefonicznego: 512 305 886

 

Zespół Edukacji PAH