W Centrum Rozwoju Com-Com Zone, odbył się finał XII Krakowskiej Olimpiady OYAMA Karate Dzieci i Młodzież, którą zorganizował Krakowski Klub OYAMA. W tym roku, w eliminacjach wystartowało przeszło 950 członków z czterech krakowskich klubów. Do zawodów finałowych zakwalifikowało się 149 zawodników, którzy rywalizowali
w konkurencjach sprawnościowych i specjalistycznych, z podziałem na kategorie wiekowe
i szkoleniowe. Olimpiadę wsparła finansowo Gmina Miejska Kraków w ramach programu "Sport przeciw wykluczeniom". Serdecznie dziękujemy, OSU!

Czytaj więcej...

W roku szkolnym 2012/ 2013 w Szkole Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie uczniowie mają możliwość uczestniczenia w warsztatach rozwijających pod hasłem „Biblioteka, książka, ja”, przeznaczonych dla uczniów klas IV-V. Zajęcia te zostały stworzone w odpowiedzi na zgłoszone przez uczniów zapotrzebowanie zajęć, które będą gromadziły zaciętych szkolnych czytelników. I tak powstałe warsztaty łączą w sobie trzy elementy bibliotekę, jako miejsce ściśle powiązane z książką, miejsce, które uczestnicy warsztatów starają się promować i zachęcać innych do jej odwiedzin. Następnie książkę – jako „przedmiot”, który staje się inspiracją do działań podczas warsztatów, oraz ostatni z elementów – ja, czyli moje działania, moja twórczość, która powstaje zainspirowana różnymi dziełami literackimi.

Czytaj więcej...

Szkolne Koło Caritas im. br. Serafina Zwolińskiego działa od 15 X 2008r. w Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu. Powołane zostało na wniosek  p. dyrektor Anny Rerak przez Dyrektora Caritas Kieleckiej. Koło to skupia obecnie 50 wolontariuszy. 

Najważniejszym celem SKC jest formacja charytatywna poprzez wychowanie uczniów do poszanowania godności osoby ludzkiej i do praktykowania czynnej miłości bliźniego. Szkolne Koło Caritas realizując swoje cele podejmuje szeroko rozumianą współpracę z Parafialnym Kołem Caritas, Hospicjum im. Bł. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie, Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny „Przystań” w Pszczynie, Fundacją Alma Spei działającą przy Domowym  Hospicjum w Krakowie, Zakonem Braci Franciszkanów, Zakonem Braci Albertynów. Ponadto rozpoznawane są konkretne potrzeby w najbliższym środowisku , szkole, domu, sąsiedztwie i organizowana jest odpowiednia pomoc.  Podejmując różnorakie działania w ramach SKC wolontariusze uczą  się bezinteresownie  służyć drugiemu człowiekowi, nieść pomoc, dzielić się z innymi i troszczyć o samotnych i potrzebujących. Szkolne  Koło Caritas pomaga wychowywać dzieci i młodzież do aktywności, odpowiedzialności, wrażliwości oraz uczy twórczego wykorzystania swoich możliwości. Dzięki doświadczeniu wolontariatu uczniowie mogą wyrosnąć na ludzi zaangażowanych i odpowiedzialnych, którzy nie przeliczają wszystkiego na pieniądze, ale potrafią dostrzec prawdziwe wartości – wymagające wysiłku, lecz nadające życiu głębszy sens i przynoszące satysfakcję.

Chór Primavera działa przy szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie od 2005r. Należą do niego uczennice od klasy IV szkoły podstawowej do klasy III gimnazjum. W siedmioletnim  okresie działalności  chór może poszczycić się wieloma znaczącymi sukcesami. Jest  niewątpliwie  wizytówką obydwu szkół. Bierze udział w licznych koncertach i konkursach. Występy Primavery uświetniają uroczystości szkolne, środowiskowe, gminne, powiatowe oraz parafialne.

Największym sukcesem było zajęcie II miejsca w etapie wojewódzkim XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Apella Dzieci i Młodzieży w Krakowie w 2007r.

 Chór może się poszczycić również występem na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Filharmonii Krakowskiej. Od września 2007r. chór Primavera uczestniczył w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”, zarządzanym przez Narodowe Centrum Kultury. W ramach tego programu zostały zorganizowane  Małopolskie Przeglądy Chórów Szkolnych w Krakowie, gdzie chór zajął II i III miejsce. Została nagrana również płyta z kolędami w wykonaniu chóru.

Repertuar wykonywanych utworów  jest bardzo różnorodny od pieśni ludowych poprzez piosenki młodzieżowe po poważne pieśni patriotyczne i religijne.

Główne cele działalności chóru to:

  • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień muzycznych uczniów;
  • uwrażliwianie na piękno muzyki i właściwy jej odbiór;
  • kształcenie słuchu muzycznego;
  • doskonalenie umiejętności wokalnych;
  • przygotowywanie chórzystek do udziału w konkursach i uroczystościach.

 

Dzięki uczestniczeniu w tego typu zajęciach uczennice mają możliwość rozwijania swoich pasji, spędzania wolnego czasu w pożyteczny sposób, zawierania nowych znajomości

i nawiązywania przyjaźni w czasie wyjazdów i koncertów, promowania szkoły w środowisku lokalnym i szerszym.

Wszelkim działaniom podejmowanym przez chór przyświeca motto wypowiedziane przez Pitagorasa „ Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”

 

 

  Anna Rerak

                                                                                                                               

Sobotnie warsztaty plastyczne są prowadzone w naszej szkole już czwarty rok i mimo, że odbywają się w weekend, a zatem dzień wolny od zajęć szkolnych, gromadzą sporą grupę zainteresowanych . Są otwarte dla uczniów w każdym wieku, lecz najchętniej korzystają z nich dzieci z klas „0”- V.

Podczas zajęć staramy się zapewnić odpowiednią, przyjazną i twórczą, atmosferę, aby każdy z uczestników miał jak najlepsze warunki do stworzenia czegoś wyjątkowego. Chcemy aby dzieci odkrywały, że tworzenie to coś przyjemnego i dającego satysfakcję, że poprzez prace plastyczne można wyrazić siebie, swoje emocje czy swoje zdanie. Kładziemy nacisk na to, by uczestnicy rozwijali swoją wyobraźnię plastyczną, a także wrażliwość na otaczający świat, jego różnorodność i piękno. Dostrzegamy talenty naszych uczniów i podchodzimy indywidualnie do każdego z nich.

Jedną z ważniejszych form uatrakcyjnienia zajęć jest stosowanie różnorodnych technik plastycznych, zatem staramy się aby dzieci, obok technik tradycyjnych, poznawały i próbowały swych sił w technikach, których jeszcze nie znają czy nie miały okazji ich wcześniej wypróbować. Malowanie na szkle farbami witrażowymi, rzeźbienie w glinie czy modelinie, rysowanie piórkiem i ekoliną, projektowanie kostiumów, szkicowanie w plenerze, tworzenie dekoracyjnych papierów czy ozdób okolicznościowych, to tylko niektóre z tematów, którym poświęciliśmy sobotnie spotkania.

Warto dodać, że prace powstałe podczas warsztatów są następnie prezentowane w wirtualnych galeriach na stronie internetowej i profilu Facebook naszej szkoły, co z pewnością wpływa pozytywnie na samoocenę dzieci, wywołuje poczucie dumy z własnego dzieła, zachęca do dalszych starań i rozwijania swoich umiejętności.

 

Karina Znamirowska

Zapraszamy do fotogaleri...

 



W ramach szkolnych obchodów Roku Janusza Korczaka wolontariusze SKC zapoznawali młodszych kolegów z jego postacią oraz twórczością . Raz w tygodniu odwiedzaliśmy najmłodszych naszej szkoły czytając im książkę ”Kajtuś  czarodziej”. Mali słuchacze z uwagą i zaciekawieniem nas słuchali.
Kinga J.

    Pod takim tytułem realizowana była w naszej szkole, w bieżącym roku, innowacja pedagogiczna mająca na celu poznawanie piękna ziemi ojczystej, kontemplacji pięknych krajobrazów górskich, uświadamiania uczniom, że będąc bliżej przyrody jesteśmy bliżej Boga. Zachęcaliśmy uczniów do wysiłku poznawczego i fizycznego, bo tylko co z trudem zdobyte przynosi satysfakcję i radość.  Nasz projekt jest swoistą odpowiedzią na prośbę błogosławionego papieża „pilnujcie mi tych szlaków”.

Realizację projektu rozpoczęliśmy wycieczką do Wadowic i na Groń Jana Pawła II tam, gdzie „wszystko się zaczęło”.

W ciągu roku szkolnego 2011/2012 w okresie jesienno zimowym odbyły się trzy spotkania, na których planowaliśmy wyprawy w Beskidy, pogłębialiśmy umiejętność czytania mapy, zapoznawaliśmy się z czasopismem „W górach” i przewodnikiem „Szlaki Papieskie”.

Rozwijając zainteresowania światem oglądaliśmy reportaże z cyklu „Boso przez świat”.

Korzystając z Internetu uczniowie szukali też informacji o miejscach związanych z życiem

 i działalnością Jana Pawła II w Krakowie.  Uczniowie klasy III gimnazjum Mateusz Słota

 i Jakub Chwastek opracowali trasę wycieczki po Krakowie szlakami papieskimi. Wycieczka gimnazjalistów odbyła się 10 maja, a rolę przewodników z powodzeniem pełnili wyżej wymienieni uczniowie.

31 maja wyruszyliśmy na  szlak w Beskid Żywiecki. Korzystając  z ogólnopolskiej akcji  „Poznaj Beskidy”, dzięki przewodnikowi Radosławowi Szczepankowi zyskaliśmy wiele ciekawych informacji o miejscowościach na trasie Żywiec – Glinka, oraz o Beskidzie Żywieckim. Łagodną ale piękną trasą z przełęczy Glinka wyruszyliśmy na szlak wiodący przez Jaworzynę na Krawców Wierch. Na Polanie Krawców Wierch (1080m n.p.m.) urzekły nas wspaniałe widoki z panoramą części Tatr włącznie. Słoneczna pogoda i doskonała widoczność sprawiły, że czuliśmy się jak w niebie. Legendy o zbójnikach i dawnych ludziach opowiadane przez przewodnika na długo zapadną nam w pamięci. Tu też weszliśmy na szlak papieski otwarty w 2006 roku. Jest on częścią 52 kilometrowej trasy turystycznej biegnącej śladami górskich wędrówek kardynała Karola Wojtyły a ten w rejonie Rajczy i Ujsoł  liczy ok. 7 kilometrów. My przeszliśmy tylko niewielki jego odcinek. Pan Radosław opowiedział nam też o pobytach tu kardynała Wojtyły ze studentami i przyjaciółmi. Pokazał zagrodę,

 w której często nocował przyszły Papież u zaprzyjaźnionych gospodarzy. Na Krawcowym Wierchu  znajduje się bacówka, krzyż papieski i ostania stacja drogi krzyżowej z Janem Pawłem II, której początek jest przy kościele w Glince. Po ognisku i posiłku zeszliśmy bardzo widokową trasą przez Długą Groń do Glinki, gdzie czekał na nas autokar. Po drodze zatrzymywaliśmy się przy stacjach drogi krzyżowej jedni by przeczytać umieszczone na głazach myśli Jana Pawła II inni, by zobaczyć ile jeszcze zostało stacji do przejścia.

W wycieczce uczestniczyło 32 uczniów i trzech opiekunów. Uczniowie wrócili do domu zadowoleni i pełni wrażeń, co dobrze rokuje na przyszłość.

Muszę przyznać, że dzieci ostatnio z niechęcią podchodzą do propozycji górskich wędrówek. Boją się trudu i wysiłku, niechętnie go podejmują. Nie umieją się cieszyć  pięknem  górskich krajobrazów. A przecież górskie wędrówki to swoista szkoła charakteru, w której uczymy się pokonywać własną słabość, przeć wytrwale do przodu i czerpać satysfakcję z pokonania zmęczenia. Dlatego uważam, że pomysł  innowacji jest trafiony i wart kontynuacji.

 

Z górskim pozdrowieniem

Małgorzata Mucha

Zobacz fotogalerię...

[20.06. 2012 – przyp. red] Środowy poranek, słońce za oknem i budzik. Tym razem wyjście z łóżka nie było przykrą koniecznością a wręcz przeciwnie, zapowiadał się całkiem dobry dzień. To właśnie 20 czerwca grupa uczniów, absolwentów i nauczycieli ze szkół w Poskwitowie, wybrała się na wycieczkę do naszych południowych sąsiadów – na Słowację. Cały autobus był zapatrzony w pokłady dobrego humoru, muzyki i oczywiście jedzenia J Wyruszyliśmy z pod budynku szkoły kilka minut po godzinie 7 gdzie czekała na nas już pani przewodnik, i koło godziny 11 udało nam się dotrzeć do Bardejova – miejsca naszej wycieczki. Jak się okazało, miasta, które urzekało nie tylko swoim urokiem, ale też ciszą i spokojem jaki tam panował.

Bardejov przywitał nas słońcem i 30 stopniową temperaturą w cieniu. Na samym początku zwiedzieliśmy ruiny zamku, następnie udaliśmy się w stronę rynku.  W centrum starego miasta znajdował się wielki gotycki kościół, w którym także byliśmy, po czym po ciężkich zmaganiach weszliśmy na górę katedry, by zobaczyć piękną panoramę miasta Bardejow. Dla tych zainteresowanych bardziej dodam, że niektórzy nawet, pokonali swój lęk wysokości i strach, by zobaczyć wszystko z góry J widocznie było warto.

Po zwiedzaniu kościoła, cała grupa wraz z panią przewodnik udała się na lody i coś zimnego do picia, gdyż temperatura była naprawdę wysoka, a przed nami były jeszcze inne atrakcję. Trzeba przyznać, że zwiedzaliśmy głównie zabytkowe kościoły i kamienice, jednak pani przewodnik starała się mówić tak, by każdego w jakiś sposób zainteresować , dlatego narzekań nie było. Po chwili czasu wolnego udaliśmy się do autobusu , który już na nas czekał, i pojechaliśmy w ostatnie zaplanowane miejsce na terenie Słowacji. Był to kościół w Hervartovie. Miejsce o tyle ważne, że jest to jeden z największych zabytkowych kościołów na terenie Słowacji, a co więcej jest pod wezwaniem Św. Franciszka z Asyżu zbudowany pod koniec XV wieku. Pan, który nam o nim opowiadał mówił  w języku słowackim, jednak dla tych co bardziej wytężyli umysł i się  skupili wszystko było w pełni zrozumiane. Na tym zwiedzanie Słowacji dobiegło końca, co nie znaczy, że dobiegła końca nasza wycieczka. Wracając, zatrzymaliśmy się także w zabytkowym Starym Sączu, gdzie przywitał nas deszcz, jednak szybko się rozpogodziło a my mogliśmy kontynuować nasze wędrowanie. Zwiedzieliśmy klasztor i kościół Klarysek a następnie spacerem udaliśmy się pod dom pielgrzyma. Tam też czekał na nas autobus. Tak  cała grupa zmęczonych ale w dobrych humorach po ponad 2 godzinach jazdy i parkingu powróciła szczęśliwie pod szkołę. Droga wbrew pozorom była głośna i śpiewna, bo towarzyszła nam gitara, która powinna być obecna podczas każdej dłuższej wyprawy J Całą wycieczkę ufundował nam prowadzący Szkołę, pan Michał Znamirowski, za co jesteśmy wszyscy bardzo wdzięczni. Mamy nadzieję, że nie było wiele skarg, i wycieczka do Bardejova zapoczątkuję kolejne wyjazdy .

Natalia Murawska- Absolwentka [Primavera+ -przyp. red.]

Zobacz fotogallerię...

Prowadzone od kilku lat zajęcia  wioślarstwa halowego dla uczniów szkół w Poskwitowie,  to przede wszystkim poznawanie  ciekawej dyscypliny sportu, rozwój wytrzymałości uczniów i zdrowej sportowej rywalizacji oraz dla najlepszych szansa  uczestniczenia w zawodach ogólnopolskich.

Po raz kolejny w roku szkolnym 2011/2012  przyniosły także wymierne wyniki sportowe, medale, dyplomy i puchary.

3 grudnia 2011  reprezentacja szkół z Poskwitowa walczyła w IV Ogólnopolskich  Międzyszkolnych  Mistrzostwach  sztafet w wioślarstwie halowym.



W sali Specjalnego Ośrodka szkolono-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie odbyły się zawody uczniów na ergometrach.
Uczniowie  ( 84 osoby) startowali w 4 osobowych sztafetach, w kategoriach dziewcząt i chłopców szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, z  Bydgoszczy, Poskwitowa i Krakowa .
Sztafety Szkół Podstawowych  wygrały dziewczęta i chłopcy   z SP im. Św.  Franciszka z Asyżu z Poskwitowa. Dziewczęta wiosłowały w sztafecie w składzie: Alicja Małek, Andżelika Patoła, Martyna Musiałek, Ewelina Burda, chłopcy: Damian Burda, Grzegorz Słota, Filip Wadowski, Maciej Wadowski, Szymon Góralczyk ( byli także klasyfikowani indywidualnie)
W Gimnazjum również dziewczęta z Poskwitowa ( Klaudia Chlebda, Katarzyna Bubak, Paulina Chwastek, Natalia Wadowska zabrały puchar do swojej szkoły, a chłopcy ( Mateusz Słota, Dominik Miska, Jakub Chwastek, Marcin Wykurz) musieli zadowolić się II miejscem ulegając mieszanej sztafecie krakowskich uczniów ( zawodników AZS AWF Kraków ).W szkołach ponadgimnazjalnych zacięty bój  toczyły sztafety uczniów SOSW z Krakowa i Bydgoszczy.

 

XV Mistrzostwa Polski  sztafet UKS - 21 .04.2012
W Jubileuszowych mistrzostwach sztafet UKS rozgrywanych  w Warszawie, Kraków reprezentowali zawodnicy UKS Salwator czyli uczniowie Gimnazjum z Poskwitowa oraz uczniowie SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących  w Krakowie .
Zawody rozgrywane były na ergometrach Concept 2.  Uczestnicy walczyli o zwycięstwo drużynowe – w czteroosobowych sztafetach liczony był czas wszystkich zawodników, ale były także medale za zwycięstwa indywidualne. Ponadto w tych zawodach prowadzona jest także punktacja klubowa.
Sztafeta chłopców w roczniku 1996 w składzie Mateusz Słota, Marek Kralka, Marcin Wykurz, Miska Dominik (wszyscy z jednego rocznika) wywalczyła III miejsce z czasem 6:27,17. Najlepszy z nich Mateusz Słota (1:31,6) zajął IV miejsce
W sztafetach dziewcząt  uczennice z Poskwitowa zajęły IV miejsce startując w kategorii rocznik 1996. Regulamin mistrzostw ustala, że sztafeta kwalifikuje się do kategorii według wieku najstarszego zawodnika. W składzie tej sztafety były dziewczęta młodsze ( Klaudia Chlebda r.1996, Agnieszka Salawa r.1997 (-swojej kategorii wiekowej indywidualnie była czwarta, i jeszcze młodsze Natalia Wadowska i Paulina Chwastek r.1998.
I jeszcze jedno IV miejsce dla UKS Salwator „NPS” to punktacja drużynowa Klubów. Tym razem niepokonani byli zawodnicy z Warszawy . Najlepszy z czasem 1:24,3 był Maksymilian Łempicki z UKS Dwójka w roczniku 1996, a drużynowo niepokonani byli zawodnicy WTW Warszawa.

 

XII Puchar Krakowa w wioślarstwie halowym - 22.05 2012

W Pucharze Krakowa biorą udział reprezentacje szkół podstawowych i gimnazjum. W tym roku wystartowało 328 osób z 8 szkół podstawowych i 10 gimnazjum.

Tym razem sztafeta  chłopców   Mateusz Słota, Marek Kralka Dominik Miska Marcin Wykurz z Gimnazjum z Poskwitowa nie dała szans innym i  Puchar Krakowa pojechał ponownie do Poskwitowa Także reprezentacja SP – sztafeta chłopców była najlepsza

Grzegorz Słota, Maciej Wadowski, Damian Burda, Szymon Góralczyk, a Damian indywidualnie wywiosłował najlepszy czas 1:41,0

Dziewczęta z SP zajęły III miejsce w składzie : Ewelina Burda, Andżelika Patoła, Martyna Musiałek, Alicja Małek, a dziewczęta z Gimnazjum były drugie ( Paulina Chwastek, Natalia Wadowska, Agnieszka Salawa, Klaudia Chlebda)

 

Piknik Rodzinny w Poskwitowie -17.06 2012

Tym razem wioślarze oraz wszyscy, którzy chcieli spróbować wiosłowania „na sucho” pokonywali dystans mierzony licznikiem ergometru. Udało się w sumie przewiosłować 98 kilometrów i założenia, żeby dowiosłować do Ogrodu Botanicznego w Krakowie  zostały wykonane z nawiązką.

Sporo kilometrów „nabili” zawodnicy „złotej sztafety” z SOSW w Krakowie , ( po 6 kilometrów)  którzy gościli na Pikniku. Dzielnie wiosłowali wszyscy  uczniowie -uczestnicy zajęć z wioślarstwa halowego. Niektórym nie przeszkadzały nawet piękne odświętne stroje. Oczywiście dystans udało się pokonać dzięki wszystkim , którzy na ergometr usiedli , a swój kilometr dołożyła także Bronisława Kufel-Włodkowa.

 

Janusz Włodek – trener


Tegoroczna , XII już edycja Gminnego Konkursu Plastycznego „Iwanowickie Pejzaże” przebiegała pod hasłem „Gmina moich marzeń”. Naszym zamierzeniem było, aby młodzi twórcy w pracach plastycznych pokazali, o czym marzą, jaką chcieliby widzieć naszą gminę, swoją miejscowość za kilkadziesiąt a może nawet za 200 lat. Jak widzimy, pomysłów jest wiele: od supermarketów i galerii handlowych do parku wodnego, kina, lotniska a nawet gabinetu wróżki.

Czytaj więcej...