Pod takim tytułem realizowana była w naszej szkole, w bieżącym roku, innowacja pedagogiczna mająca na celu poznawanie piękna ziemi ojczystej, kontemplacji pięknych krajobrazów górskich, uświadamiania uczniom, że będąc bliżej przyrody jesteśmy bliżej Boga. Zachęcaliśmy uczniów do wysiłku poznawczego i fizycznego, bo tylko co z trudem zdobyte przynosi satysfakcję i radość.  Nasz projekt jest swoistą odpowiedzią na prośbę błogosławionego papieża „pilnujcie mi tych szlaków”.

Realizację projektu rozpoczęliśmy wycieczką do Wadowic i na Groń Jana Pawła II tam, gdzie „wszystko się zaczęło”.

W ciągu roku szkolnego 2011/2012 w okresie jesienno zimowym odbyły się trzy spotkania, na których planowaliśmy wyprawy w Beskidy, pogłębialiśmy umiejętność czytania mapy, zapoznawaliśmy się z czasopismem „W górach” i przewodnikiem „Szlaki Papieskie”.

Rozwijając zainteresowania światem oglądaliśmy reportaże z cyklu „Boso przez świat”.

Korzystając z Internetu uczniowie szukali też informacji o miejscach związanych z życiem

 i działalnością Jana Pawła II w Krakowie.  Uczniowie klasy III gimnazjum Mateusz Słota

 i Jakub Chwastek opracowali trasę wycieczki po Krakowie szlakami papieskimi. Wycieczka gimnazjalistów odbyła się 10 maja, a rolę przewodników z powodzeniem pełnili wyżej wymienieni uczniowie.

31 maja wyruszyliśmy na  szlak w Beskid Żywiecki. Korzystając  z ogólnopolskiej akcji  „Poznaj Beskidy”, dzięki przewodnikowi Radosławowi Szczepankowi zyskaliśmy wiele ciekawych informacji o miejscowościach na trasie Żywiec – Glinka, oraz o Beskidzie Żywieckim. Łagodną ale piękną trasą z przełęczy Glinka wyruszyliśmy na szlak wiodący przez Jaworzynę na Krawców Wierch. Na Polanie Krawców Wierch (1080m n.p.m.) urzekły nas wspaniałe widoki z panoramą części Tatr włącznie. Słoneczna pogoda i doskonała widoczność sprawiły, że czuliśmy się jak w niebie. Legendy o zbójnikach i dawnych ludziach opowiadane przez przewodnika na długo zapadną nam w pamięci. Tu też weszliśmy na szlak papieski otwarty w 2006 roku. Jest on częścią 52 kilometrowej trasy turystycznej biegnącej śladami górskich wędrówek kardynała Karola Wojtyły a ten w rejonie Rajczy i Ujsoł  liczy ok. 7 kilometrów. My przeszliśmy tylko niewielki jego odcinek. Pan Radosław opowiedział nam też o pobytach tu kardynała Wojtyły ze studentami i przyjaciółmi. Pokazał zagrodę,

 w której często nocował przyszły Papież u zaprzyjaźnionych gospodarzy. Na Krawcowym Wierchu  znajduje się bacówka, krzyż papieski i ostania stacja drogi krzyżowej z Janem Pawłem II, której początek jest przy kościele w Glince. Po ognisku i posiłku zeszliśmy bardzo widokową trasą przez Długą Groń do Glinki, gdzie czekał na nas autokar. Po drodze zatrzymywaliśmy się przy stacjach drogi krzyżowej jedni by przeczytać umieszczone na głazach myśli Jana Pawła II inni, by zobaczyć ile jeszcze zostało stacji do przejścia.

W wycieczce uczestniczyło 32 uczniów i trzech opiekunów. Uczniowie wrócili do domu zadowoleni i pełni wrażeń, co dobrze rokuje na przyszłość.

Muszę przyznać, że dzieci ostatnio z niechęcią podchodzą do propozycji górskich wędrówek. Boją się trudu i wysiłku, niechętnie go podejmują. Nie umieją się cieszyć  pięknem  górskich krajobrazów. A przecież górskie wędrówki to swoista szkoła charakteru, w której uczymy się pokonywać własną słabość, przeć wytrwale do przodu i czerpać satysfakcję z pokonania zmęczenia. Dlatego uważam, że pomysł  innowacji jest trafiony i wart kontynuacji.

 

Z górskim pozdrowieniem

Małgorzata Mucha

Zobacz fotogalerię...