Koordynator: mgr Agata Bogusz

 

Informacje o projekcie

Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum im. Św. Franciszka z Asyżu w roku szkolnym 2012\2013 przystąpiły do udziału w Programie Szkoła Bezpiecznego Internetu, w ramach którego szkoła może ubiegać się o bezpłatny certyfikat Szkoły Bezpiecznego Internetu.

Organizatorami projektu są:

  • Fundacja Kidprotect.pl. Fundacja prowadzi projekty edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, rodziców i wychowawców. Stale współpracuje z organami ścigania, oferując pomoc w ujmowaniu sprawców, udzielając porad i szkoleń.

  • Grupa TP - lider na polskim rynku telefonii stacjonarnej, Internetu oraz transmisji danych. Członek światowej grupy telekomunikacyjnej France Telecom. Operator dwóch kanałów telewizyjnych - Orange sport i Orange sport info.

  • Symantec - Firma Symantec jest światowym liderem w dziedzinie zabezpieczeń, pamięci masowych i zarządzania systemami. Naszym klientom — zarówno indywidualnym, małym firmom, jak i największym globalnym organizacjom — pomagamy zabezpieczać dane i zarządzać nimi, chroniąc je przed zagrożeniami skuteczniej i bardziej kompleksowo niż jakakolwiek inna firma na świecie

  • Patronat honorowy nad programem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka

  • Pozostali partnerzy programu to Microsoft, Serwis Nasza Klasa, Serwis Allegro, PEGI, Venti


Zobacz Certyfikat...


 

Etapy realizacji projektu

Data

Temat

Opis realizowanego zadania

13.09.2012

Sieciaki - „Na niebezpieczne pytania udzielaj bezpiecznych odpowiedzi”

Na zajęciach świetlicowych uczniowie klas 0-III oglądali filmy edukacyjne na stronie www.sieciaki.pl. Tematem przewodnim był film pt. „ Na niebezpieczne pytania udzielaj bezpiecznych odpowiedzi”. Dzieci miały okazję wymyśleć nowe niebezpieczne pytania i bezpieczne na nie odpowiedzi.

19.09.2012

Licencja

Na informatyce uczniowie klasy I gimnazjum omawiali zagadnienia związane z licencją oprogramowania, zwracana była uwaga na programy dostępne w Internecie i konieczność zapoznawania się z licencją takiego oprogramowania. Wyjaśnione były pojęcia związane z prawami autorskimi i konsekwencje kradzieży praw autorskich.

4.10.2012

Bezpieczne gry

Uczniowie klas 0-III na zajęciach świetlicowych poznawali bezpieczne gry komputerowe, zasady korzystania z gier dostępnych w internecie

10.10.2012

Netykieta

Podczas zajęć komputerowych uczniowie kl. I zapoznali się z zasadami netykiety, dyskutowali dlaczego takie zasady są konieczne, poznali konsekwencje nie stosowania zasad netykiety.

17.10.2012

Strony internetowe

Uczniowie kl. II gimnazjum zakończyli realizację kursu język html. Podczas zajęć uczyli się tworzyć strony internetowe w tym języku poznawali zasady dotyczące kopiowania materiałów z innych stron.

18.10.2012

Bezpieczne strony

Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe poznali kolejną stonę www.necio.pl. Oglądali filmy grali w gry, dyskutowali na temat prezentowanych treści na tej stronie.

6.11.2012

Oprogramowanie

Na wszystkich szkolnych komputerach zainstalowaliśmy oprogramowanie antywirusowe, firewall, antyspam.

7.11.2012

Cyberprzemoc i grooming

Podczas zebrania z rodzicami zostało przeprowadzone szkolenie dla nauczycieli i rodziców zorganizowane we współpracy z Powiatową Komendą Policji w Krakowie. Szkolenie dotyczyło Cyberprzemocy i przestępstw internetowych.

14.11.2012

Gazetka

Uczniowie przygotowali gazetkę w szkolnej pracowni komputerowej dotyczącą bezpieczeństwa w internecie, netykiety, praw autorskich, licencji oprogramowania.

Od 14.11.2012 do 30.01.2013

Internet

Uczniowie klasy IV na zajęciach komputerowych rozpoczynają przygodę z internetem. Poznają zasady korzystania z sieci komputerowych. Poznają zasady netykiety, bezpieczne strony internetowe, wyszukiwarki internetowe przeznaczone dla dzieci.

Od 14.11.2012 do 16.11.2012

Międzynarodowy Konkurs Informatyczny „Bóbr”

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum brali udział w VII edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego „Bóbr”. W trakcie przygotowań do konkursu zostały poruszone tematy związane z bezpieczeństwem uczniów podczas pracy przy komputerze. Życzymy wszystkim sukcesów!

21.11.2012

Bezpieczny Puchatek

W naszej szkole odbył się Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie. Była to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, podczas której na tak szeroką skalę została sprawdzona wiedza uczniów kl. I na temat bezpieczeństwa w sieci i nie tylko. Gratulujemy wiedzy wszystkim uczniom kl. I a szczególnie F. Świerkowi, który odpowiedział bezbłędnie na wszystkie pytania.

22.11.2012

Polityka Bezpieczeństwa Internetowego

W szkole został wprowadzony dokument pt. Polityka Bezpieczeństwa Internetowego. Zostały w nim zawarte podstawowe zasad korzystania z komputera, działania zaplanowane w ramach programu Szkoła Bezpiecznego Internetu oraz procedury reagowania w nagłych wypadkach.

7.12.2012

Stop Cyberprzemocy!

Szkoła przy współpracy z Powiatową Komendą Policji w Krakowie zorganizowała szkolenie dla uczniów dotyczące cyberprzemocy. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania z osobą prowadzącą szkolenie i zadawania pytań. Szkolenie wyjaśniło wiele wątpliwości uczniów.

12.12.2012

Plakaty

Uczniowie klasy I przygotowywali plakaty dotyczące bezpieczeństwa w internecie, cyberprzemocy, netykiety, praw autorskich. Prezentowali swoje wiadomości i prace pozostałym kolegom z klasy.

19.12.2012

Pamiętaj o bezpieczeństwie komputera

Uczniowie klasy VI na informatyce przypominali sobie wiadomości związane z programami antywirusowymi, instalowali programy, skanowali wybrane pliki, wyjaśniali pojęcia związane z programami antywirusowymi.

16.01.2013

Ogólnopolska Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie

Szkoła podstawowa oraz gimnazjum przystąpiły do Ogólnopolskiej Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie. Koalicja istnieje przy Polskim Centrum Programu "Safer Internet", które tworzą Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Koalicja jest inicjatywą skupiającą organizacje i instytucje, które podejmują działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Jej celem jest jak najszersze upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu przede wszystkim wśród najmłodszych internautów.

23.01.2013

Helpline

Na szkolnych komputerach została umieszczona następująca informacja: „http://www.helpline.org.pl/

http://www.dyzurnet.pl/

Tel. 800 100 100

Tu znajdziesz pomoc w sytuacjach zagrożenia w sieci.

Kiedy spotka Cię coś nieprzyjemnego lub złego w Internecie,

możesz się z nimi skontaktować telefonicznie, za pomocą komunikatora lub e-mail’a na ich stronie.”

 

 

 

5.02.2013

 

 

Materiały

Do materiałów znajdujących się w szkolnej bibliotece zostały dołączone płyty i materiały przeznaczone dla uczniów rodziców i nauczycieli dotyczące bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Wszystkie materiały otrzymaliśmy od Powiatowej Komendy Policji w Krakowie.