GalaAK2017

W dniu 27 listopada odbyła się uroczysta gala podsumowująca III Powiatowy Konkurs literacko-plastyczny „Ja, mój kraj, moja mała ojczyzna” zorganizowany przez Fundację Sapere et Gaudere i Szkołę Podstawową im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego. Tegoroczna edycja pod hasłem „Na ludowo” odbyła się pod honorowym patronatem: Starosty Powiatu Krakowskiego – Wojciecha Pałki i Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Krakowskiego – Marka Piekary. Uroczystość miała miejsce w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie, a poprowadziły ją Katarzyna Nogieć – prezes Fundacji Sapere et Gaudere oraz Anna Rerak – dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie.

W tym dniu zaszczycili swoją obecnością Starosta Powiatu Krakowskiego – Wojciech Pałka, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Marek Piekara, Kierownik Oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w Krakowie – Piotr Dmytrowski, Główny specjalista ds. edukacji Oddziału ZPKWM w Krakowie – Anna Boguś, Dyrektor Prowadzący Szkołę Podstawową im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie – Michał Znamirowski, Asystent z Działu Edukacji, Promocji i Projektów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie – Mateusz Gawlik. Wręczenie nagród poprzedził występ szkolnego chóru Primavera pod kierownictwem pani Urszuli Kubik, podczas którego zostały zaprezentowane fragmenty, niektórych nagrodzonych prac.
W tym roku uczniowie poprzez różne formy wypowiedzi: listy, opowiadania, dzienniki, bajki, wiersze przedstawiali swoje piękne, ukochane, najwspanialsze tradycje, zwyczaje, obrzędy. Zaprosili do swoich domów, do swoich rodzinnych miejscowości. Pokazali jak tradycje nadal są kultywowane, jak ważne. Udowodnili jaką wartość miały kiedyś, jaką mają dla nich samych i jaką rolę odgrywają dla następnych pokoleń. W trakcie uroczystości miała miejsce premiera książki gromadzącej nagrodzone prace młodych literatów, a zarazem artystów z całego Powiatu Krakowskiego. Zostały one wręczone wszystkim laureatom, opiekunom prac oraz przyjaciołom, osobom, które były związane z przedsięwzięciem.
W tegorocznej edycji nagrodzono 22 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych z 14 szkół Powiatu Krakowskiego. Upominki otrzymało również 16 nauczycieli. Ponadto Zarząd Fundacji przyznał nagrodę specjalną laureatce, której wyłącznie praca plastyczna została wykorzystana w publikacji - można ją podziwiać na okładce książki. Tradycyjnie wręczono statuetkę ufundowaną dla szkoły, której uczniowie uzyskali najlepsze wyniki w naszym konkursie. W tym roku trafiła ona do Szkoły Podstawowej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Mnikowie.
Warto podkreślić, iż partnerami i sponsorami nagród tegorocznej edycji byli: Powiat Krakowski, Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa-Nila w Krakowie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Firmy: KrakMarfish, Wawel S.A., Euro-Trade.

Specjalne podziękowania kierujemy do osób, które zgodziły się objąć patronat nad konkursem: Staroście Powiatu Krakowskiego – Wojciechowi Pałce, Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu –  panu Markowi Piekarze.
Dziękujemy serdecznie dyrektorowi Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila w Krakowie – panu Markowi Lasocie za wspaniałą, życzliwą gościnę. Serdecznie podziękowania kierujemy do naszego jury. Dziękujemy pani profesor Uniwersytetu Pedagogicznego – Kindze Łapot-Dzierwie, pani Ewie Stadtmuller – autorce książek dla dzieci, pani Karinie Znamirowskiej – ilustratorce, pani Bronisławie Kufel-Włodek – polonistce, dziennikarce, pani  dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie - Annie Rerak oraz pani Monice Janiszewskiej – nauczycielce edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 58 w Krakowie.
Dziękujemy innym naszym przyjaciołom, dzięki którym ta zacna inicjatywa mogła zostać zrealizowana. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za wkład jaki wszyscy Państwo wnieśli do naszej inicjatywy, za poświęcony czas, oddane serce.

Katarzyna Nogieć