DSC 1554

„Pamięć serca zaczyna się wdzięcznością", te słowa stały się myślą przewodnią tegorocznej IV edycji Powiatowego Konkursu literacko – plastycznego „Ja, mój kraj, moja mała ojczyzna” zorganizowanego przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego. Tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Krakowskiego – Wojciecha Pałki, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu – Marka Piekary, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

W tym roku hasło konkursu brzmiało: „Zachować w pamięci". Uczestnicy w swoich pracach prezentowali sylwetki patriotów, wzorów do naśladowania ze swoich okolic, ale nie tylko. Ukazywali miejsca pamięci, wydarzenia te znane i te, o których mało kto pamięta i wie. Pochwalili się Nam jak dbają i pielęgnują lokalny patriotyzm. Pokazali jak oni rozumieją słowo PATRIOTA. Zrobili to wszystko wybierając dowolną formę wypowiedzi i wykonując własnoręczne ilustracje. W ten sposób powstała wspaniała publikacja, której oddajemy hołd wszystkim poległym w walce o naszą wolność w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
26 listopada w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyła się uroczysta gala podsumowująca projekt. Podczas uroczystości miał miejsce występ artystyczny naszego szkolnego chóru Primavera pod kierownictwem pani Urszuli Kubik. Tego dnia zaprezentowano specjalny program artystyczny ukazujący fragmenty niektórych nagrodzonych prac. W tegorocznej edycji nagrody przyznawano w trzech kategoriach wiekowych. Klasy II-III, klasy IV-VI i VII-VIII. Jury w sumie przyznało 19 nagród. Skład komisji konkursowej wzorem ubiegłorocznych edycji był następujący: Ewa Stadtmuller (autorka książek dla dzieci), Kinga Łapot-Dzierwa (profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), Karina Znamirowska (ilustratorka książek), Bronisława Kufel-Włodek (dziennikarka, wieloletni nauczyciel), Monika Janiszewska (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej S.P. nr 58 w Krakowie), Anna Rerak (dyrektor S.P. w Poskwitowie, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i muzyki).
Po części oficjalnej wręczono nagrody wszystkim zaproszonym laureatom oraz opiekunom prac. Główną nagrodą w naszym konkursie jest umieszczenie utworów dzieci w specjalnej publikacji „Ja, mój kraj, moja ojczyzna”. Pozostałe nagrody: sprzęt elektroniczny, książki albumowe, artkuły szkolne, słodkości zostały ufundowane przez sponsorów, którymi w tym roku byli: Powiat Krakowski, Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa-Nila w Krakowie, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Małopolskie Centrum Edukacji „MEC”, Firma WAWEL S.A., Euro-Trade oraz Firma Krak-Marfish.
Po gali wszyscy goście udali się do przygotowanej kawiarni, gdzie picie kawy czy herbaty umilali sobie wspólnymi rozmowami. Następnie we własnym zakresie mogli zapoznać się z aktualnymi wystawami muzealnymi, a warto zaznaczyć, iż w tym dniu wszystkie mieli udostępniane za darmo.
Na zakończenie chcielibyśmy podkreślić, iż jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jak konkurs z roku na rok rozwija się, jak rozwija się twórczość naszych młodych mieszkańców powiatu krakowskiego. Pod wrażeniem, jak wiele osób i instytucji z taką życzliwością angażuje się w nasze przedsięwzięcie. Dziękujemy wszystkim tegorocznym partnerom, którym byli: Powiat Krakowski, Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa-Nila w Krakowie, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, „MEC” Małopolskie Centrum Edukacji, Firmy: KrakMarfish, Wawel S.A., Euro-Trade.
Dziękujemy przede wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań konkursowych. Wasz wkład jest nieoceniony, to dzięki Waszej twórczości powstała kolejna niezwykła publikacja. Już dziś zapraszamy wszystkich do kolejnej edycji.

Prezes Fundacji Sapere et Gaudere
Katarzyna Nogieć