16 października 2022 miało miejsce wydarzenie doniosłe dla całej społeczności naszej szkoły. W kościele parafialnym w Iwanowicach odbyła się uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Poskwitowie. Patronem został św. Franciszek z Asyżu. Już w latach wcześniejszych szkoła mieszcząca się w Poskwitowie miała go za Patrona i wspólna decyzją Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego postanowiono, że nowej szkole również będzie on patronował.
Święty Franciszek z Asyżu jest idealnym wzorem na dzisiejsze czasy. Pokazuje nam, że w życiu należy wysoko stawiać sobie poprzeczkę, z odwagą podejmować nieszablonowe decyzje i z zaangażowaniem osiągać wyznaczone cele. Nasz Patron żył według zasad nazwanych dziś Modlitwą św. Franciszka. O dziwo, zasady te, mimo że powstały w XIII wieku, nie straciły na swej aktualności. Okazują się one uniwersalne dla wszystkich ludzi bez względu na wiek, kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie. Z pewnością, gdybyśmy wszyscy ich przestrzegali, życie na Ziemi byłoby łatwiejsze.
Franciszkańskie pozdrowienie brzmi: Pokój i dobro! Jakże mocne się ono wydaje w czasie, gdy tuż za naszą granicą toczy się wojna, a wraz z nią szerzy zło!
Franciszek mówi: szanuj przyrodę. Jakże mocno wybrzmiewają te słowa, gdy nasza planeta jest nadmiernie eksploatowana i degradowana przez człowieka.
Franciszek mówi: używaj rzeczy z umiarem, gdyż rozrzutność nie ma przyszłości. Jakże mocno to do nas przemawia w czasach szalonego konsumpcjonizmu i wszechogarniającego nadmiaru.
Każde odczytanie słów Biedaczyny z Asyżu, jak bywa nazywany św. Franciszek, sprawia, że my, ludzie XXI wieku, jesteśmy wręcz zmuszeni do refleksji. Refleksji nad sobą samym i nad otaczającym nas światem.
Dlatego w naszym przekonaniu wybór św. Franciszka z Asyżu na patrona szkoły to wybór ze wszech miar słuszny, gdyż Franciszek jest wspaniałym wzorem dla młodych ludzi, dociera do najskrytszych pokładów ludzkiej duszy, zadaje pytania, czasami niewygodne pytania i sprawia, że chcąc nie chcąc, człowiek musi sobie na nie odpowiedzieć.
Dziękujemy Wszystkim którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji naszej Uroczystości.
Dziękujemy Parafii Trójcy Świętej w Iwanowicach, Radzie Rodziców, OSP Poskwitów, KGW Poskwitów oraz
Firmom - Teekane, Delikatesy Rodzinne u Bubaka, Piekarnia Mazur.
W imieniu całej społeczności szkolnej pragniemy jak najserdeczniej podziękować Wszystkim za uświetnienie naszej uroczystości swoją obecnością. Dziękujemy za ciepłe słowa, życzenia i gratulacje.
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły, Dyrekcja , Grono Pedagogiczne,
Uczniowie i Rodzice Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Poskwitowie