W dniach 7-8 października 2021 uczniowie Szkoły Podstawowej w Poskwitowie brali udział w wycieczce  do Warszawy. Oto zapiski ich wrażeń z tego wyjazdu.

 

Pierwszego dnia zwiedziliśmy między innymi Centrum Nauki Kopernik, które jest jednym z największych w Europie centrów nauki. Podczas wizyty można było samemu przeprowadzać eksperymenty i samodzielnie zwiedzać bez przewodnika. Najbardziej podobały mi się pokoje iluzji oraz łamigłówki, które trzeba było samemu rozwiązywać. Przy wejściu można było zaobserwować kulę, która poruszała się  w przód i w tył, a która co jakiś czas zrzucała słupki z kulkami. Nie sposób było oderwać od tego wzroku, choć nie było to nic nadzwyczajnego. Ogólnie Centrum Nauki Kopernik było interesujące  i myślę, że każdy bez względu na wiek powinien choć raz je odwiedzić.

 

Jednym z obiektów zwiedzanych podczas wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Przewodnik powiedział, że budynek ma aż 237 metrów wysokości i jest jedną z najwyższych budowli w stolicy. Powstał w 1955 r. z inicjatywy Józefa Stalina jako ,,dar narodu radzieckiego dla Polaków''. Następnie pojechaliśmy windą na taras widokowy, który znajduje się na 30 piętrze (wysokość 114 m). Byliśmy oczarowani cudowną panoramą miasta, która wywarła na nas ogromne wrażenie. Chyba każdy uczestnik wycieczki zrobił zdjęcie, aby upamiętnić tę chwilę.

 

W tym dniu również zwiedzaliśmy Park Łazienkowski i poznaliśmy jego historię.

 

Na wycieczce do Warszawy zwiedzaliśmy jedno z ciekawszych i bardzo znanych miejsc, czyli Starówkę. Po drodze na stare miasto zobaczyliśmy gmach sądu, pomnik powstania warszawskiego, który znajdował się przy nim oraz niedawno wzniesiony pomnik kobiet powstania warszawskiego.

 

Zwiedzanie samej Starówki zaczęliśmy od dawnych murów obronnych i umiejscowionego przy nich pomnika małego powstańca. Następnie przeszliśmy na Plac Zamkowy, gdzie podziwialiśmy Zamek Królewski i kolumnę Króla Zygmunta.

 

Bardzo przyjemny był spacer uliczkami starówki i podziwianie kolorowych kamieniczek przy Rynku Starego Miasta.

 

Dzięki interesującym opowieściom przewodnika, mogliśmy poznać ciekawą i jednocześnie tragiczną historię naszej stolicy.

W drugim dniu wycieczki udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego Zaraz przy wejściu znajdowały się telefony z tamtych czasów, można było w nich posłuchać opowieści różnych powstańców. Najdłużej zatrzymaliśmy się przy skanerze twarzy porównującym nas do powstańców warszawskich. Zatrzymaliśmy się także przy tunelach imitujących kanały. W muzeum znajdowała się także sekcja poświęcona oryginalnym legitymacjom i przepaskom powstańców. Była tam także strefa z dziełami sztuki. Obejrzeliśmy również krótki film na dużym ekranie o kompletnie zniszczonej Warszawie. Z muzeum wyszliśmy mocno wstrząśnięci ekspozycja przedstawiającą straszny czas powstania, ale wszystkim bardzo się podobało.

 

Mam nadzieję, że jeszcze wiele razy będziemy mieli okazję zwiedzać Warszawę, bo z pewnością jest w niej jeszcze wiele miejsc wartych zobaczenia.

 

                                                                        Uczniowie i uczennice klasy VIII b