Na wycieczkę po krakowskim starym mieście

Dnia 3 marca, rok 2010.Wyjechaliśmy z przystanku autobusowego na Wesołej około godziny 9.50. Gdy dojechaliśmy do miasta, pierwszymi zabytkami na naszej drodze były Barbakan i Brama Floriańska, gdzie czekał na nas przewodnik. Pierwszym przystankiem był kościół św. Kazimierza, gdzie usłyszeliśmy historię związaną ze stacjami tamtejszej drogi krzyżowej.

{slimbox
images/stories/kr1.jpg,
images/stories/kr1a.jpg,
1}

Później wizytowaliśmy w gmachu Collegium Maius, gdzie wysłuchaliśmy wykładu o dawnej edukacji i poznaliśmy najsłynniejszych studentów i profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, takich jak: Mikołaj Kopernik, Jan Katny, Jan Paweł II i innych, oraz poznaliśmy nazwę charakterystycznych rynien z wyrzeźbionymi potworami przy wylocie: zwą się one „rzygaczami". Następnym przystankiem było Collegium Novum, gdzie ujrzeliśmy pomnik Kopernika, a następnie udaliśmy się przed kościoły św. Andrzeja i Świętych Apostołów Piotra i Pawła na ulicy Grodzkiej i posłuchaliśmy wykładu na temat architektury obydwu kościołów. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła był pierwszym kościołem barokowym w Polsce, z kolei kościół św. Andrzeja jest od zewnątrz budowlą romańską, a od wewnątrz - barokową z gotyckim oratorium. Później przeszliśmy ulicą Kanoniczą i weszliśmy na Wawel. Poznaliśmy historię kości przy bramie do Katedry na Wawelu, poznaliśmy architekturę tego renesansowego zamku, zauważyliśmy znane „rzygacze" i ruszyliśmy w kierunku rynku. Na miejscu poznaliśmy dzieje pierwszej restauracji w Krakowie, historię kościoła św. Wojciecha i Sukiennic, wysłuchali hejnału, po czym weszliśmy do Kościoła Mariackiego. Wysłuchaliśmy tam historii wspaniałego ołtarza Wita Stwosza, historię całego budynku, po czym opuściliśmy kościół, pożegnali przewodnika i wrócili autobusem na Wesołą.Wycieczka byłą, moim zdaniem, udana i wzbogaciła klasę o wiedzę historyczną, potrzebną do testu szóstoklasisty.

{slimbox
images/stories/kr2.jpg,