W miesiącu kwietniu grupa uczniów z naszej szkoły wspomagana przez gimnazjalistów odbyła wycieczkę do naszego Kościoła parafialnego, który jest zabytkiem z XVIII wieku (z elementami z wieku XV) leżącym na Szlaku Architektury Drewnianej.  Celem wycieczki było bliższe poznanie jego historii, zabytkowej materii kościoła, a szczególnie bliższe poznanie motywów roślinnych znajdujących się na zabytkach malarstwa, rzeźby i architektury.

W spotkaniu w kościele uczestniczył ks. prefekt  Dominik Koston, który opowiedział uczestnikom wycieczki o roli kościoła w życiu ludzi dawniej i obecnie, a także wspomagał uczniów przy fotografowaniu i filmowaniu. O historii kościoła, jego zabytkach, a także motywach roślinnych w malarstwie, rzeźbie i budownictwie sakralnym opowiadała p. Karina Znamirowska – historyk sztuki, autorka przewodnika po naszym kościele „Kościół Parafialny w Iwanowicach”. Pani Karina jest też ilustratorką książek dla dzieci i uczniowie wykonywali pod jej opieką rysunki tematycznie związane z kościołem. Na temat symboliki roślin w życiu religijnym człowieka w nawiązaniu do naszych „Szkolnych Ogrodów Przodków” szczególnie Ogrodu Biblijnego i Średniowiecznego mówiła p. katechetka Renata Jagiełka. Po wysłuchaniu pogadanek i dyskusji uczniowie wykonywali notatki, szkicowali oraz fotografowali i filmowali wnętrze kościoła. Obecnie dokonują opracowania materiałów: montują krótki film, projektują widokówki, wykonują prezentację multimedialną, piszą notatki do gazety szkolnej. Wkrótce- w najbliższych numerach zostaną one opublikowane.

Lilia

Wokół naszej szkoły  kilka lat temu zostały założone ogrody naszych przodków. Możemy w nich podziwiać piękne okazy różnych roślin. Mnie zachwyciły szczególnie lilie. Okazało się, że są one również jako motywy roślinne w naszym kościele parafialnym.

 

 

Mogłam się o tym przekonać udając się razem z innymi uczniami na wycieczkę do kościoła, gdzie podziwiałam różne malowidła roślinne. Ja szczególną uwagę zwróciłam oczywiście na lilie. Okazało się , że jest ich kilka w naszym kościele . Dowiedziałam się również , że lilia jest symbolem czystości i dziewictwa , jak również królewskiego  majestatu i chwały.

  

Natomiast w  Piśmie Świętym odnalazłam informacje, że lilia jest symbolem Boskiej opieki nad wybranymi: "Przypatrzcie się liliom polnym jak rosną: nie pracują ani nie przędą, a powiadam wam, że nawet król Salomon nie był tak przyodziany jak jedna z nich", oraz doskonałego piękna: Dla Oblubieńca z Pieśni nad pieśniami Oblubienica wyróżnia się urodą spośród innych dziewcząt: "Jak lilia między cierniami, tak przyjaciółka moja między córkami".


Myślę że podziwianie pięknych kwiatów i poznawanie ich symboliki może być ciekawym zajęciem, do czego zachęcam innych.

 

Kinga Jagiełka